П. 13 ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачає, що Замовник відмовляє учаснику в участі у процедурі закупівлі та відхиляє тендерну пропозицію учасника у випадку, якщо останній має заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

Законодавець зобов’язує замовника під час проведення закупівельної процедури встановлювати спосіб підтвердження відсутності підстав для відмови, передбачених статтею 17 Закону. Це можуть бути:

  • довідки щодо кожного пункту;
  • уніфікована довідка, що стосується всіх підстав;
  • проставлення «галочок» в електронній системі під час подачі тендерної пропозиції;
  • «мікс», що містить елементи декількох перелічених вище пунктів.

Перевірити інформацію, що стосується підстав для відмови, Замовник має змогу лише у загальнодоступних джерелах, в тому числі за допомогою офіційного порталу Державної фіскальної служби України.

Розглянемо ситуацію

Учасник процедури закупівлі підтвердив відсутність підстави щодо заборгованості у спосіб, що вимагався Замовником. Останній під час етапу кваліфікації перевірив надану інформацію на сайті http://sfs.gov.ua/, виявив, що в учасника наявний податковий борг і, відповідно, відхилив його тендерну пропозицію.

На перший погляд все виглядає законно. Але…

Яким чином Замовник може перевірити інформацію станом на дату подачі тендерної пропозиції учасником? Можливо, в цей момент заборгованості ще не було і останній надав інформацію, що відповідала дійсності?

То чи правомірно відхилили пропозицію учасника?

Відповідь на це запитання міститься в Рішенні Антимонопольного комітету № 16710-р/пк-пз від 04.09.2020 року. Дійсно, в даному випадку Замовник прийняв незаконне рішення, яке йому довелось скасувати.

Пам’ятайте, що сплата податків є мінливим та важко передбачуваним процесом. Намагайтеся захистити свій бізнес, можливо, навіть сплачувати податки трішки завчасно, і, як наслідок, менше зустрічатись з Антимонопольним комітетом України.

Також пропонуємо для ознайомлення статтю «Кримінальне правопорушення та злочин – п. 5 та п. 6 ст. 17 ЗУ "Про публічні закупівлі"». Дякуємо за увагу.